עוד במדור קומ.אקטואליה
של מי השואה הזאת? :

זכרון השואה בישראל הפך למשהו שרבים עליו על פי החלוקה האובססיבית בין שמאל לימין

היכן הייתי
twitter-icon

אפשר לחשוב

| אביעד קליינברג | 2.07.14 , קומ.אקטואליה
15
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> אפשר לחשוב

נקמה היא לא מדיניות

 

 

הדיון הציבורי בישראל סביב חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הוא דיון חשוב. לזכותה של החברה בישראל ייאמר שהיא מקיימת אותו בפתיחות ובכנות. ברגע הקשה הזה, שבו הכאב והכעס על מותם המזוויע של חפים מפשע מאיימים להשתיק את קול התבונה, יש לחזור ולומר את המובן מאליו: מנהיגות אחראית אינה מונעת על ידי הדחף הרגשי, המובן והטבעי, לנקום. היא אמורה לפעול מתוך שיקול דעת שמטרתו לדאוג לאינטרסים של החברה בישראל לטווח הארוך ולא לסכן את העתיד למען סיפוקים רגשיים מידיים. מטרתו של הטרוריסט, יש לזכור, הינה להפעיל את הצד הנפגע בדרך שתקדם את ענייניו שלו. בפעולה הנקודתית שהוא עושה לעולם אין כדי להכריע את המערכה. הטרור מבקש לכפות על קורבנותיו לפעול בניגוד לאינטרסים שלהם. אין ספק שלגורמים הקיצוניים בצד הפלסטיני יש אינטרס עמוק בהסלמה, בשימוש לא מבוקר באלימות. כל שימוש כזה בכוח פוגע בחפים מפשע בצד השני ומעודד אותם להצטרף לקיצוניים. אלימות תמיד מחלישה את המתונים. הדם השפוך מדבר בשלוש שפות—עברית, ערבית ומוות. אסור שמדינת ישראל תשחק לידי הטרוריסטים.

 

 

רצח הנערים לא שירת את ענייניהם של הקיצונים. גם בצד הפלסטיני​ ראו בו פעולה מביכה ומיותרת, פסולה מוסרית. הפעולה הזאת, שספק רב אם נעשתה בפקודת הנהגת החמאס, החלישה ארגון הסובל גם כך מהתערערות משמעותית במעמדו (אי אפשר להבין את ההתקרבות לרשות מבלי לקחת בחשבון את ההתנערות הנחרצת של מצרים ממנו ואת האירועים בסוריה ובעיראק שהפכו אותו ואת הרטוריקה האסלאמית שהוא משתמש בה לחשודים). התלקחות מקומית תביא אל מקרני הטלוויזיה בעולם את הבתים ההרוסים של פלסטינים, את הקורבנות האזרחיים, את הטרגדיה שהפעלה מסיבית של אלימות גוררת בכנפיה). היא תעורר ביקורת—חלקה מוצדקת וחלקה לא מוצדקת—כלפי ישראל. היא תחזק את החמאס ברגע שבו הוא חלש מתמיד.

 

מה עוד יחזק את הקיצוניים? הקמת עוד התנחלויות בתגובה לרצח. אין שום קשר בין החלטה כזאת לבין מעשיהם של הטרוריסטים. זהו ניצול פשוט, וציני, של טרגדיה כדי לקדם אינטרסים פוליטיים במובהק. התשובה "הציונית" של הימין הישראלי לכל שאלה היא תמיד הקמת עוד התנחלות. "התשובה" הזאת מספקת רק את המתנחלים. יישוב חדש ביו"ש לא יקדם את ענייניה של מדינת ישראל, אלא יפגע בהם. ממש כמו הפעלה שלוחת רסן של אלימות, הרחבת ההתנחלות היא סמרטוט אדום לא רק בעיניי הקיצונים שבצד הפלסטיני, אלא בעיני החברה הפלסטינית כולה, על המתונים שבה, ואם לומר את האמת בעיני רובן המכריע של מדינות העולם. רק בישראל יש הסבורים שהקמת עוד התנחלות היא מענה הולם לטרור. החלטה כזאת תעורר ביקורת כללית שתסיט את תשומת הלב ממעשה הפשע של הטרוריסטים. היא תציג את ישראל כמדינה העושה שימוש בכל תרוץ כדי לקדם את אג'נדת ההתנחלות שלה. היא תחזק את הקיצונים—בשני הצדדים. את כל היתר היא תחליש.

 

 

ולבסוף, יש לומר, גם ברגעים אלה, כי מעשה הנבלה של הטרוריסטים הפלסטינים אינו משנה כהוא זה את העובדה שמדינת ישראל מונעת, מזה עשורים, זכויות אזרח ואדם מן האוכלוסייה הנמצאת בשטחים הכבושים ומפעילה בהם דיכוי אלים ושרירותי. מניעת הזכויות הזאת אינה מצדיקה טרור, אבל הטרור אינו מבטל אותה. בטווח הארוך מעמדה, הביטחוני, המדיני והמוסרי של ישראל תלוי בתיקון העוול ארוך השנים הזה. טרור, נתעב ככל שיהיה, לא ימוטט את מדינת ישראל. המשך הכיבוש כן.

 

התפרסם בידיעות אחרונות, ב2.7.14

 

תגובות
6
הוסף תגובה
6 תגובות
 • 1 אבל אין לנו מנהיגות
  ופני הדור כפני הכלב.

  """מנהיגינו""" בעיקר מנסים להשמיע מנגינות שערבות לאוזני קהל הבוחרים הפוטנציאלי וזה רוצה נקמה והשתלחות.
  הגב לתגובה
 • 2 ואף על פי כן
  לדבריך "רצח הנערים לא שירת את ענייניהם של הקיצונים". ובהמשך: הפעולה הזאת, שספק רב אם נעשתה בפקודת הנהגת החמאס, החלישה ארגון הסובל גם כך מהתערערות משמעותית במעמדו.." ברם התגובה הישראלית היא שמשחקת לידיו. האם חמא"ס ב"נקודת חולשה" זו שלו לא זיהה את בפוטנציאל שבהסלמה? בדיקה לאחור עשויה - צריכה - לגלות שהסלמה שירתה בעבר את חמא"ס בעת חולשתו - את הקיצונים בשני הצדדים בעת חולשתם - ומוטטה את תהליך אוסלו.
  הגב לתגובה
  • 2.1 ואגב - נקמה היא כן "מדיניות" אך יש לה כינוי נקי יותר: "הרתעה".
   בעוד שלמעשה הנקמה מובילה למעגל הסלמה. אבל ה"מומחים" וה"אסטרטגים" ממשיכים לדבוק ב"מדיניות".
   הגב לתגובה
  • 2.2 מצבו של החמאס כיום שונה ממצבים קודמים
   אמנם אני מסכים עם הקביעה שהסלמה טובה לקיצוניים
   ושהחמאס הרוויח ממנה בעבר אך למיטב הבנתי החמאס מעולם לא היה במצב כל כך גרוע ומבלי פרטנרים אמיתיים להשען עליהם.

   המצרים מעולם לא היו אגרסיביים כל כך כלפי החמאס, בנות בריתה "מעולם" לא היו עסוקות כל כך בצרות שלהן (סוריה - מלחמת אזרחים, איראן - הברדק ההולך וגדל בשכנתה עיראק)
   בנוסף עושה רושם שהאיחוד עם הפתח היה אמור לשרת אותם טוב יותר ואולי לשים אותם באור טוב יותר גם בעיני הציבור הפלסטיני.

   אני מסכים עם אביעד, לדעתי מאוד מאוד לא הגיוני וסביר שהנהגת החמאס אחראית לחטיפה, יותר מכך אני בכלל לא בטוח שהחמאס קשור... אולי אירגון אחר... אולי סתם יחידים פנאטים... אולי סתם יחידים שפתאום נפלו לחיקם שלושה נערים יהודים...
   הגב לתגובה
 • 3 נקמה היא לא מדיניות
  היא רצח! הרתעה היא מדיניות, כל עוד מבצעים אותה בחכמה.
  הגב לתגובה
  • 3.1 חוכמה. זו הנקודה
   באזורנו לא נתקלתי בהרתעה חכמה.
   הגב לתגובה
הוסף תגובה