עוד במדור קומ.אקטואליה
ופרצת :

לעמיר פרץ יש שם חדש ל"תרגיל מלוכלך". הוא קורא לזה "אידיאולוגיה"

היכן הייתי
twitter-icon

עוד ארגנטינאי בכותרות

| אביעד קליינברג | 13.03.13 , קומ.אקטואליה
34
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> עוד ארגנטינאי בכותרות

הכנסייה בחרה אפיפיור חדש. מיהו חורחה מריו ברגוליו, ולמה בחר בשם פרנציסקוס?

 

חורחה מריו ברגוליו, הארכיבישוף של בואנוס איירס, הוא מהיום האפיפיור פרנציסקוס ה1. הבחירה בברגוליו היא ניסיון למצוא פשרה בטוחה בין צרכיה השונים של הכנסייה הקתולית—בין הצורך של הממסד בהמשכיות ובין הציפיות האדירות של קהל המאמינים לשינוי. כצפוי, בחרו הקרדינלים, שאותם מינו שני קודמיו של פרנציסקוס ה1, יוחנן פאולוס ה2 ובנדיקטוס ה16, אפיפיור שמרן וקשיש. דעותיו של האפיפיור החדש, בן ה76, בענייני הפלות ואמצעי מניעה, נישואים חד מיניים ואימוץ על ידי הומוסקסואלים רחוקות מלהיות ליברליות. נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר האשימה אותו פעם בדעות המזכירות את ימי הביניים ואת האינקוויזיציה.

 

 

מצד שני בחרו הקרדינלים באפיפיור דרום-אמריקני. אמנם בחרו באחת הקהילות היותר אירופיות (ברגוליו עצמו הוא בן למהגרים איטלקים) ביבשת (בארגנטינה אין בה כמעט שחורים ואינדיאנים), אבל בכל זאת המונופול האירופי נשבר. הם בחרו גם באפיפיור הידוע בצניעות אישית רבה: ברגוליו בחר שלא לגור בארמון הבישוף של בואנוס איירס, אלא בדירה צנועה, שבה כך אומרים, בישל את ארוחותיו בעצמו. הוא גם נפטר מן הלימוזינה שבאה עם התפקיד והשתמש בתחבורה הציבורית. אפילו השם שבחר לעצמו (והוא האפיפיור הראשון הנושא אותו) מעיד על כך: פרנציסקוס הקדוש מאסיזי, הידוע בכינוי "העני הקטן" (איל פוברלו) הוא המופת הנוצרי בהא הידיעה לצניעות ולהסתפקות במועט. אולי שווה להוסיף שזהו האפיפיור הראשון המשתייך למסדר הישועים. הישועים נודעו בעבר בשמרנות קיצונית ובנאמנות פנאטית לכנסייה. מאז נעשו ליברליים למדיי (אם כי ברגוליו אינו מתאפיין, כאמור, בליברליות יתרה). חברי המסדר נשבעים שבועת אמונים מיוחדת לאפיפיור. למזלו של פרנציסקוס ה1 הבחירה לתפקיד האפיפיור מבטלת את כל התחייבויותיו הדתיות האחרות של הנבחר, ולא היה עליו לציית לעצמו באדיקות שיכלה לסבך אותו בפרדוקסים מטפיזיים ופסיכולוגיים. הוא אדם משכיל מאד, ככל מנהיגי הכנסייה הקתולית, ולימד בעבר פילוסופיה, פסיכולוגיה ותיאולוגיה במוסדות אקדמיים קתוליים.

 

 

האפיפיור מגלם אפוא באישיותו אי אלו חידושים. אבל כל החידושים הללו—הגיאוגרפיים, הנומינליים והממסדיים—אין בהם כדי לשנות את העובדה שהאפיפיור החדש הוא איש ממסד. סביר להניח שהוא יגלה מודעות גדולה יותר למצבם של העניים; ייתכן שיפעל לעצור את השחיקה במספרי הקתולים בדרום אמריקה (שבה יש לכנסיות האוונגליות האמריקניות הישגים מרשימים). קשה להאמין שפרנציסקוס ה1 יביא לניעור הכנסייה הקתולית אחרי שנות הנמנום והנסיגה של בנדיקטוס ה16. מי שצפה בו נואם ממרפסת כנסיית פטרוס הקדוש אחרי הבחירה לא יכול היה שלא להתרשם משפת הגוף הקפואה, מן המילים נטולות הברק, מן התוכן חסר ההשראה של דברי הפתיחה שלו להמונים המריעים בכיכר. היה משהו פקידותי, חביב, אך לא מרשים במיוחד באיש נמוך הקומה הזה שנבחר זה עתה להנהיג את הכנסייה. זה לא צריך להפתיע אותנו. ארגונים שמרניים בוחרים בדרך כלל במועמדים שהתכונה העיקרית הנדרשת מהם היא להימנע מסקנדלים וככל האפשר למנוע אותם. סביר להניח שפרנציסקוס ה1 יעמוד בצפייה הזאת. האם מכובדות ומהוגנות תספקנה כדי להתמודד עם האתגרים שהכנסייה נצבת בפניהם כיום? לא בטוח.

 

תגובות
1
הוסף תגובה
1 תגובות
  • 1 קצת על האפיפיור החדש
    משהו מהמרשתת: "קצת על האפיפיור החדש. בנוסף למה שניתן לצפות, כלומר להיותו הומופוב שניסה ונכשל בניסיונו למנוע מארגנטינה להיות למדינה הראשונה בלטינו-אמריקה לאשר נישואין בין בני-אותו המין וחלוקה חינם של אמצעי מניעה, למריו ברגוליו היו קשרים מעניינים עם השלטון הצבאי ב76' אז שימש כראש מסדר הישועים בארגנטינה.

    עדויות שנתנו בזמן האחרון מספרות כי ברגוליו היה מעורב במקרה של החטיפות של הכמרים במסדרו, פרנסיסקו חליקס ואורלנדו יוריו. כחודשיים לאחר ההפיכה, נודע לכנסיה כי שני הכמרים בסכנה בגלל פעילותם באזורים עניים שנחשבה לחתרנית. לפי עדויות של אנשים ששרתו אז בכנסיה, ברגוליו מנע את הניסיונות להגן עליהם, ואף שלל מהם את רישיון למתן שירותי דת. לפי העדויות, ברגוליו היה מודע לחטיפה כמו גם לעינויים שהם עוברים. לאחר מכן טען כי פנה לראש המשטר הצבאי בדרישה לשחרורם. יוריו אף האשים אותו בכך שהוא בעצמו דיווח למשטר הצבאי על פעילותם כביבול כלוחמי מחתרת שמאל. מעדות שנתן ברגוליו בבית משפט גם ברור שהיה מודע למחנות המעצר הלא חוקיים שדרכם הועלמו ועונו עשרות אלפים, וכמו חבריו בחר לשתוק"
    הגב לתגובה
הוסף תגובה