עוד במדור מבחוץ
החלונות השבורים :

בעקבות פסיקת ביה"מ העליון בארה"ב, האם אמריקה בדרך להפוך למדינת משטרה?

היכן הייתי
twitter-icon

ברומא התנהג כרמאי

| רחל פייג וישניא | 20.01.13 , מבחוץ
4
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> מבחוץ >> ברומא התנהג כרמאי

מדי שנה, בדרך כלל בחודש יולי, נבחרו באסיפת העם ברומא שני קונסולים שעמדו בראש סולם המשרות של הרפובליקה הרומית העתיקה. הם אמנם כיהנו בתפקידם במשך שנים-עשר חודשים בלבד, אך כשסיימו את שנת כהונתם, הצטרפו, למשך כל ימי חייהם, ל"קונסולארים" – אותה קבוצת יוקרתית של סנאטורים שניהלה את האימפריה הרומית.

 

 

כשישה מועמדים התחרו מדי שנה על שתי המשרות הנכספות והמאבק ביניהם, שהיה חף מאידיאולוגיה, התנהל ללא מעצורים והתמקד במועמדים עצמם ובאישיותם. מערכות הבחירות, בעיקר אלה של שלהי הרפובליקה (70-49 לפנה"ס), היו רוויות בשחיתות, באינטריגות, בהשמצות קשות, בדילים ובמעברים לא צפויים מצד לצד.

 

 

בשנת 64 לפנה"ס התמודד מרקוס טוליוס קיקרו על אחת ממשרות הקונסול של שנת 63. המערכה בפניה עמד לא היתה קלה; למרות הישגיו המרשימים, נזקפה לחובתו העובדה כי בא מ"עיר פיתוח", ואילו שני יריביו העיקריים והמוצלחים פחות – שבאו מן ה"עילית האשכנזית" – סיכמו ביניהם על דיל נגדו. אחיו הצעיר של קיקרו נחלץ לעזרתו וחיבר מדריך המורה לו כיצד לנהל מערכת בחירות אפקטיבית. קיקרו אכן הצליח לגבור על יריביו ונבחר לשמש כקונסול.

 

 

הפריימריס שנערכו במפלגות השונות, והמאבק האישי בין מספר ראשי מפלגות על הובלת מה שמכונה "גוש המרכז", שהתמקדו ומתמקדים סביב "הנושא האישי" וסוגית ה"אגו", מוכיחים כי אכן "אין חדש תחת השמש". המכתב הדמיוני שמובא להלן מבוסס כלשונו על מזכרו של קווינטוס קיקרו – בשינויים המתבקשים כדי להתאימו לישראל. הוא יכול היה להיכתב בנקל על-ידי מנהל מערכת בחירות בן ימינו. המכתב מיועד לנשים ולגברים כאחד, אך נכתב בלשון נקבה מטעמי נוחות.

 

 

 

ראשת מפלגה יקרה,

 

בשל הכבוד שאני רוחשת לך, חשבתי שארכז בפניך בכתב ובקיצור פרטים החיוניים למערכת הבחירות שלך.

 

 

ראשית, הכרחי שתגייסי למשימה את כל משאביך, וזכרי לשכוח את אישיותך ותכונותייך האמיתיות; אין סיבה שבעניין הנמשך חודשים ספורים לא תוכלי להעמיד פנים ולגבור על אופייך הטבעי.

 

את אופן הפעילות הנדרשת לניהול מערכת בחירות למשרות הציבוריות ניתן לחלק לשניים: חיזור אחר בעלי ברית ורכישת רצונו הטוב של העם. תמיכתם של בעלי הברית, מן הראוי שתיקנה בהענקת חסדים או מתן שירותים, טיפוח קשרים מן העבר, התנהגות נינוחה ונועם הליכות. ואולם, משמעות המילים 'בעלי ברית' רחבה בימי מערכת בחירות מבימים אחרים. תוכלי למנות בין חבריך את כל מי שמגלה כלפיך מידה של רצון טוב, מטפח את קשריו אתך או מחלה את פניך.

 

דאגי שינתן פומבי למספרם הגדול של ידידיך כמו גם לייחוסם של מכריך. עשי לך חברים מסוגים שונים, כמידת תפארתם – אנשים ידועי שם בזכות הישגיהם או מוצאם, אשר גם אם לא יטלו חלק פעיל במאמץ לגייס קולות, יַקנו למערכת הבחירות שלך מידה של יוקרה.

 

תבעי ממי שהיטבת עימם להשיב לך כגמולך על ידי תזכורות תכופות, בקשות ודרבונים. דאגי לכך שיבינו כי לעולם לא תתגלגל לידם הזדמנות טובה יותר להשיב לך כגמולך.

 

המניע העיקרי לתמיכה בבחירות היא הציפייה לטובות הנאה המצפים להן. אנשים שכאלה הם חרוצים יותר ומיטיבים לדבוק במטרה. עשי למען תרַאי תמיד נגישה ומוכנה להיות להם לעזר. יחד עם זאת, הבהירי להם כי הנך בוחנת בדקדקנות את האופן בו הם ממלאים את חובתם כלפיך, למען הסר ספק כי גלוי ונהיר לך הרווח שתפיקי מכל אחד ואחת.

 

גייסי לצידך אנשים שהם בעלי השפעה באזורי מגוריהם. יש לאל ידם לעמול בקלות ובמהירות למען מי שהם מחוייבים לה וחפצים ביקרה. אנשים מסוג זה יש לטפח. עליך לחפש ולמצוא לך בוחרים בכל אזור ואזור. למדי להכירם, בקשי את קרבתם, עודדי אותם וודאי שהם מנהלים במחוזותיהם את מערכת הבחירות שלך כהלכה, ותומכים בעניינך כאילו הם עצמם מועמדים לבחירה. הם ישמחו לזכות בידידותך, אם יווכחו שאת חפצה בזו שלהם.

 

הקפידי להקיף את עצמך בתומכים מקרב הצעירים. אין נפלאה, חשובה, ומכובדת מתמיכתם של צעירים בכל מה שקשור בניהול תעמולת בחירות, בהתוועדויות, בפרסום ברבים של כוונותיך ובשימוש כמלווים אישיים.

 

דאגי לבצר את כוחך באמצעות ריבוי וגיוון של בריתות פוליטיות עם אנשים בעלי השפעה מכל השכבות. טפחי אותם, למען ירצו בהצלחתך, שלחי אליהם את אנשיך, והראי להם עד כמה הנך אסירת תודה על תמיכתם.

 

אף כי יש להניח שביצרת את כוחך וביססת אותו, כמקובל, על בריתות קיימות, הדעת נותנת שמערכת הבחירות עצמה תזמן לך בריתות מועילות נוספות. שכן אחד מיתרונותיה של מערכת בחירות, על אף הטרדות השונות שהיא מסבה, היא האפשרות לחבור ביושר לב אל כל מי שתחפצי, גם מי שבנסיבות רגילות לא היית יכולה לקרב אליו מבלי שתדבק בך חרפה. כפי שבימים רגילים הסכמתך לקיים עם אלה שיג ושיח תחשב לטיפשות, כך בעת מסע של בחירות – אם לא תעשי כן, ועוד במרץ רב ועם רבים מהם – כלל לא תחשבי מועמדת. האמיני לי כי אין איש ששמץ תבונה בראשו אשר יחמיץ את ההזדמנות שהתגלגלה לידיו לבוא אתך בברית ידידות, בייחוד עתה, כשהשעה זימנה לך מתחרים שברית עמם היא עניין שראוי לבוז לו או להימלט מפניו.

 

אם התחייב לך פלוני, ויתברר כי משחקו דו פרצופי, העמידי פנים כאילו לא ראית או שמעת דבר. אם מישהו, הסבור כי הנך חושדת בו, מנסה לטהר את עצמו, הבהירי באזניו כי מעולם לא הטלת ולא תטילי ספק בנאמנותו. שהרי זה אשר לא יהיה בטוח כי הניח את דעתך, לא יוכל להיות ידידך בשום פנים ואופן. אולם, עליך לדעת מה יש בלבו של כל אחד ואחת מהם, כדי שתוכלי לקבוע מהי מידת האמון שאת יכולה לרחוש כלפיו.

 

 

אל לך להתעלם כאן ממרכיב הדורש זהירות רבה: הכל גדוש בשקר ומרמה, תככים ובוגדנות. אין זה הזמן המתאים לדיון ממושך בשאלה כיצד תבחיני בין מי שבאמת שוחר את טובתך ומי שמעמיד פנים. כל מה שניתן לעשות כרגע הוא להזהירך. אל תמהרי להאמין בשום אדם  -  זהו לְשַדָה של החכמה.

 

 

ועתה, משארגנת את תמיכת ידידיך, למדי להכיר את דרך פעולתם של יריביך למיניהם. הפיצי סיפורים מצמררים על המתחרים בך, הכפישי ללא רחם את אופיים ואת מוסריותם ועוררי סימני שאלה בקשר ליכולותיהם.

 

 

לגבי אלה שהסתכסתכת עימם בעבר, טפחי בהם את התקווה כי אם יהפכו לבעלי בריתך, תטפלי גם בעניניהם בשקדנות אם יזדקקו לשירותיך בעתיד. לגבי אלה שאינם מחבבים אותך ללא כל סיבה – דאגי להעבירם על עמדתם העויינת  על-ידי עשיית טובה כלשהי או על-ידי כך שתעוררי בהם תקווה שתוכלי להיטיב עימם. נקטי באותה השיטה גם כלפי אלה המתנכרים לך עקב קשריהם עם מתחריך, ואם תוכלי, הוכיחי להם כי יש בך די נדיבות אפילו כלפי מתחריך.

 

 

העמידי פנים כאילו נחנת גם במה שהטבע לא העניק לך. אכן לא חסרת מעולם דרך ארץ מן הסוג המצוי אצל אדם טוב ונעים הליכות,  אך כאן יש צורך רב בחנופה! נכון שבחיי היומיום היא מבישה ומשפילה, אך במערכת בחירות אי אפשר בלעדיה. כאשר המטרה היא לקרב מישהו, אין היא כה ראוייה לגנאי. מכל מקום, למועמדת במערכת בחירות היא הכרחית, שהרי עליה לשנות את ארשת פניה, חזותה ואופן דיבורה ולסגלם כך שיתאימו להלך רוחו ולנטיית ליבו של כל מי שיש לה עמו שיח ושיג.

 

 

לְמה שאינך יכולה לבצע, סרבי בסבר פנים יפות, או עדיף אפילו שלא תסרבי: מבין שתי האפשרויות הללו, בראשונה ינקוט אדם טוב ובאחרת  – מועמד טוב. שהרי אנשים נשבים על-ידי מראית עין ודיבורים יותר מאשר על-ידי חסדים שהם זוכים לקבל בפועל. מי שלוקחת על עצמה רק את מה שנדמה לה שיש ביכולתה להוציא אל הפועל, סופה שתמצא את ביתה ריק מאנשים. לעיתים יקרה שדברים שלא העלית על דעתך שידונו אכן נדונים, ואילו אחרים שהיית בטוחה כי נכונו בידיך מתבטלים מסיבה כלשהי. ועל כן, דרך הסרוב סופה שתעורר עליך את חמתו של האדם לו שיקרת.

 

 

יש להעניק תשומת לב רבה לפרסום תכונותייך הנעלות, השיגיך וקשריך. ובכלל,  דאגי לכך שכל מערכת הבחירות שלך תדמה להצגה משובחת שתהיה שופעת הדר, ססגונית, מזהירה ואהודה על העם, ושתלבש צביון יוקרתי ותראה מכובדת לעילא. אם הדבר אפשרי -  על תכונותיהם הראויות לגינוי של יריביך להוודע ברבים, למען ידבק במתחריך קלון של בוגדנות, תאוותנות או מתן-שוחד.

 

 

יש להמחיש במערכת בחירות זו בצורה הטובה ביותר שמיטב תקוותיה של המדינה תלויות בך וכי דעת הקהל אודותיך טובה. ואולם, במערכת הבחירות אל תתמקדי יתר על המידה בכל הקשור בענייני המדינה. השמיעי לכל צד את מה שהוא רוצה לשמוע. הדגישי כי את תומכת בכל מאודך בשלום ובבטחון, ולהמונים הבטיחי כי תיטיבי עימם.

 

 

עליך לשנן לעצמך את הדברים הבאים מדי יום: את ראשות הממשלה אני מבקשת. זוהי מדינת –ישראל המורכבת מערב רב של קהילות ועדות, ומצויים בה מזימות לרוב, מעשי רמייה ושחיתויות מכל סוג, ויהיה עליך להתמודד עם מידה רבה של יוהרה, עזות פנים, עקשנות, רשע, גבהות לב, עוינות וקנטרנות. היטב ברור לי כי יש צורך במידה רבה של תושיה ותחבולה כדי שבהיותך שרויה במחיצת אנשים שמגרעותיהם הם מכל סוג תצליחי להימנע ממכשלות,  רכילות, לשון הרע ותככים, ולהיות האדם היחיד המסוגל להתאים את עצמו למגוון כה רחב של התנהגויות, דעות ומאוויים.

 

 

אלה הם הדברים עליהם חשבתי. הם הולמים אותך ואת מערכת הבחירות שלך. אם ייראה לך שראוי לשנות דבר מה או שעניין כלשהו נעלם, אני מפצירה בך לומר לי, שכן ברצוני שמערכת בחירות זו תהא מושלמת מכל בחינה שהיא.

 

בהוקרה,

הקמפיין מנג'ר שלך

 

תגובות
4
הוסף תגובה
4 תגובות
 • 1 מבריק
  אבל רומא זה רחוק מדי .בואי נבחן יחד את האופציה האנגלית של עריפת ראשי המתנגדים
  הגב לתגובה
 • 2 ברבה, ברבה!
  רק שאולי היה אז קצת יותר קל: כמה נחשבו לאזרחים רומאים?
  הגב לתגובה
  • 2.1 הבחירות בשירות האוליגרכיה הרומית
   יש מאמר נהדר של ההיסטוריון בנימין כהן שמציע תשובה משכנעת לשאלה זו ולעוד רבות אחרות באותו נושא. השורה התחתונה שלו, למיטב הבנתי, היא: הבחירות ברומא יותר משהיו צורך העם היו כורח חיים לאוליגרכיה השלטת עצמה. "מכוערות" ככל שהיו מלחמות הבחירות באותם ימים, הן היו עדיפות על מלחמת אזרחים.

   http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=18332
   הגב לתגובה
   • 2.1.1 המאמר
    על רומא אכן מעניין ונותן תשובות להמון שאלות. נחמד להיזכר שמספר האזרחים ברומא של סוף הרפובליקה דומה למספר היהודים בפלשתינה א"י לקראת סוף המנדט הבריטי.
    הגב לתגובה
הוסף תגובה