עוד במדור מבחוץ
מה סיני ברפואה סינית? :

הממשלה הסינית מנסה לקבוע קריטריונים לרפואה סינית "אותנטית". את הצעקות של השכנים אפשר לשמוע עד הודו

היכן הייתי
twitter-icon

נוטש את הכס

| אביעד קליינברג | 11.02.13 , מבחוץ
49
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> מבחוץ >> נוטש את הכס

אפיפיורים לא אמורים להתפטר. כשזה קרה בעבר זה תמיד היה קשור בשערורייה

 

 

ההודעה על פרישתו של האפיפיור בנדיקטוס ה16 באה כהפתעה גמורה. נכון, אפיפיור יכול עקרונית לפרוש, אבל זהו אקט טראומטי שהכנסייה מעדיפה שלא להשתמש בו. האפיפיור הוא שליט מוזר. כשהוא מכהן בתפקיד אין מעליו סמכות כלשהי מלבד כריסטוס, שהוא ממלא מקומו עלי אדמות (זהו אחד מתאריו הרשמיים). זהו מונרך אבסולוטי, שאינו יורש את תפקידו מאביו (אנשי כנסייה אחרי הכול אינם אמורים להוליד צאצאים), אלא נבחר בבחירות חשאיות ודמוקרטיות על ידי חבר הקרדינלים המתכנס לצורך העניין בקפלה הסיסטינית שבקריית הוותיקן. שלא כמיתוס המשפטי הרווח בשושלות המלוכה האירופיות, שעל פיו כס המלכות לעולם אינו ריק ("המלך מת, יחי המלך"), כס האפיפיור ריק גם ריק. כאשר אפיפיור מת, או מתפטר, הצאן נותרים, לפחות זמנית, ללא רועה. כאשר הדברים קורים בשל מוות, מדובר בתקלה מצערת שאין להאשים בה את האפיפיור המנוח. אחרי הכול סביר שזה היה מעוניין להמשיך בתפקידו. כאשר האפיפיור מתפטר, התחושה היא של נטישה, של התחמקות בעייתית מן העול הכבד של הנהגת המאמינים. ההנהגה היא לא פיקניק. לא עוזבים כשנעשה קשה. להזכירכם, האיש שאת מקומו ממלא האפיפיור, סיים את כהונתו על הצלב.

 

 

הפעם האחרונה שבה התפטר אפיפיור לגיטימי (אני מבחין בין אפיפיור כזה לטוענים לכתר למיניהם) הייתה ב1415, כאשר האפיפיור גרגוריוס ה12 פרש. אבל התפטרותו של גרגוריוס לא הייתה נטישה של המאמינים. האפיפיור בהחלט היה מעוניין להישאר אפיפיור. אדרבה, היא הייתה הצלתם משערורייה גדולה. ההתפטרות באה בסופו של ה"קרע הגדול"—תקופה בין 1378 -1417 שבה היו לכנסייה שני אפיפיורים, ולתקופה מסוימת אפילו שלושה. גרגוריוס ה12 הסכים להתפטר כדי לגמור את הסקנדל ולאפשר בחירתו של אפיפיור יחיד שיהיה מוסכם על כולם (מרטין ה5 שנבחר ב1417).

 

 

הכנסייה ראתה אפוא בהתפטרותו של גרגוריוס צעד הכרחי ונחוץ. שונים הדברים באשר להתפטרות הקודמת של אפיפיור, זו של צ'לסטינוס ה5 שנבחר לתפקיד ביולי 1294 והתפטר בדצמבר אותה שנה. צ'לסטינוס הגיע לתפקיד בנסיבות יוצאות דופן. הכס התפנה עם מותו של האפיפיור ניקולאס ה4 ב1292 וחבר הקרדינלים לא הזדרז לבחור לו מחליף (התקופה שבה אין אפיפיור נקראת vacantia –כלומר היעדרות שהיא גם קצת חופשה). נזיר חסוד וקשיש מהרי האברוצי, פייטרו מורונה, נזף בקרדינלים על שהם מותירים את הכנסייה ללא מנהיג. בתגובה החליטו הקרדינלים לבחור במורונה עצמו (שהיה  אז, כמו בנדיקטוס ה16 בשעת בחירתו, בסוף שנות השבעים המאוחרות לחייו). ההחלטה המפתיעה אמורה הייתה לשים בראש הכנסייה המושחתת רועה צדיק ונקי כפיים. הבעיה הייתה שהאפיפיור היה אולי צדיק, אבל הוא לא היטיב לדבר לטינית, היה חסר כל ניסיון ניהולי, סבל ממיחושים ותחלואים, וגם התגעגע מאד להרי אברוצי שלו. הוא חש מבודד ואומלל ובסופו של דבר החליט לפרוש בטענה—שאותה משמיע עכשיו בנדיקטוס ה16—שאינו יכול יותר. התוצאה הייתה סקנדל עצום. יורשו, בוניפציוס ה8, פוליטיקאי משופשף ומושחת (דובר לטינית מושלמת) הואשם בהפעלת לחץ בלתי מתון על קודמו. הוא נתפס כיורש לא ראוי והסתבך בסכסוך עם מלך צרפת. דעת הקהל לא תמכה באפיפיור והמרוויח העיקרי מן הסכסוך היה המלך. החצר האפיפיורית עברה לאוויניון לתקופה של כשבעים שנה ("גלות בבל של הכנסייה," היא מכונה) ולאחריה התרחש אותו "קרע גדול", שהסתיים עם התפטרותו של גרגוריוס ה12).

 


מה גורם לבנדיקטוס ה16, היסטוריון ותיאולוג המכיר היטב את התקדימים ההיסטוריים, לחזור אל המקום הכאוב ההוא? בשלב זה לא ברור. הסיבה היחידה שיכולה להצדיק צעד כזה היא דמנטיה מתקדמת. עניין אחד הוא להיות מוגבל גופנית. עניין אחר – להשתטות.  ברור לפחות שקודמו, יוחנן פאולוס ה2, דחה את האופציה הזאת מכל וכל. קשיש, חולה מאד, מזיל ריר, מועד, מתקשה ללכת ולדבר, התעקש יוחנן פאולוס לגסוס אל מול המצלמות, כאילו הבהיר למאמיניו ולמעריציו שהנשיאה בעול התפקיד יכולה להיות נטל כבד וכי הוא אינו מתחמק מן הנטל הזה. אבל, כפי שכבר נאמר פעמים רבות, בנדיקטוס ה16 הוא טיפוס שונה לחלוטין. אם קודמו היה נביא, האפיפיור הנוכחי הוא כהן. נביאים ממשיכים עד הסוף. כוהנים מתפטרים. לאיזה משני הטיפוסים תפנה הכנסייה הקתולית בבואה למצוא יורש לבנדיקטוס ה16? בקרוב נדע.

 

תגובות
29
הוסף תגובה
29 תגובות
 • 1 בזמנו (אחרי מות י"פ) היו דיבורים על אפיפיור מה"פריפריה"
  המרכזים הקתולים שכוחם מתעצם - אפריקה ודרום אמריקה (אאל"ט גם הפיליפינים?)
  מה דעתך בעניין זה?
  הגב לתגובה
  השאלה היא כמה יהיו הקרדינלים מוכנים להסתכן
  הבחירה בקרדינל יוזף רצינגר, בנדיקטוס ה16, ביטאה היעדר נכונות להסתכן. אנשי הכנסייה העדיפו לבחור באפיפיור של המשך (רצינגר היה יד ימינו של יוחנן פאולוס השני) על פני עוד בחירה נועזת כפי שהייתה הבחירה ביוחנן פאולוס (אפיפיור לא איטלקי, צעיר ונמרץ). זאת הייתה בחירה פחדנית שלא עלתה יפה. בנדיקטוס היה אפיפיור חסר דמיון וחסר כריזמה. אם קיוו שלפחות שערוריות לא תהיינה, התבדו. התפטרות, ולו גם מסיבות מוצדקות, היא שערורייה. מבחינת קהל היעד שלה, הכנסייה אמורה לבחור אפיפיור מן העולם השלישי. שם נמצאות עתודות המאמינים שלה. האם תעיז? לא ברור. הקרדינלים שמינו יוחנן פאולוס הקשיש ורצינגר הם שמרנים וחששנים. הכל תלוי במציאת מועמד מן העולם השלישי שיהיה אדם שלא יפחיד אותם. בימים הקרובים נדע אם יש מועמד כזה בנמצא. אם לא, יבחרו שוב במועמד "בטוח".
  • 1.1 היורש האפשרי
   לדעתי זה כמעט ודאי שהיורש יהיה מאמריקה הלטינית או מאפריקה שמדרום לסהרה. היום אירופה היא בירת האתאיזם העולמי ולכן לא נראה לי שמשם יבוא היורש. אם כי, אני חייב לציין שגם ישנם מס' מועמדים אפשריים שהם גם צעירים מספיק (בגילאי ה-60 המוקדמות ומטה), והם גם קומוניקטיביים מספיק כדי למשוך לכנסייה כאלה שהם מרוחקים ממנה כתוצאה מהסביבה החילונית בה הם גרים.
   האחד הוא הארכיהגמון טימותי דולן מניו יורק,
   השני הוא הארכיהגמון של קייב סביאטוסלב שבצ'וק (אם הוא ייבחר זו תהיה בחירה מעניינת מאוד),
   והשלישי הוא הקנדי מארק וואלה (Marc Ouellet) שנחשב לפייבוריט לרשת את הכס הקדוש.
   הגב לתגובה
   אלה הצעות מעניינות
   השאלה כאמור היא מה מידת החשש בקרב הקרדינלים. איש צעיר שמגיע מבחוץ יזעזע את המערכת. מערכות לא אוהבות זעזועים.
 • 2 אולי...
  ההתפטרות קשורה לפרשת הלבנות הכספים במיליוני יורו של המאפיה בבנק הותיקן - פרשה שמסעירה את האיטלקים חדשות לבקרים מאז 2010 כשנחשפה.
  הנה עוד שערוריה כמסורת קודמותיה. אולי לא טעית.
  הגב לתגובה
  ענייני כספים
  לא ממש מזעזעים את הכסף הקדוש. הותיקן מלבין כספים כבר הרבה מאד שנים לשביעות רצון כל המשתתפים.
 • 3 מעניין שכבר יש פובליציסטים קתולים שמציגים את ההתפטרות כמעשה של גדלות נפש
  מתוך דאגה לתפקיד הכנסייה.

  Boston College theology professor Thomas Groome, author of “What Makes Us Catholic,” said in an interview this morning that the resignation of Benedict XVI will be a major aspect of his legacy for the church.

  “I admire Benedict for doing it,’’ Groome said. “It brings the papacy into the 21st century. Pope John Paul II should have done it, but didn’t.’’

  ההתפטרות כחלק מהמורשת הערכית של בנדיקטוס ה-16?!

  הגב לתגובה
  נו נו
  לאט להם
 • 4 האם אתה מעריך שהפרישה קשורה
  לשערוריית "הכמרים הפדופילים" ולחלקו, לכאורה, של רצינגר (אז קרדינל) בטיוחה?
  הגב לתגובה
  לא יודע
  וגם אם כן, אני בטוח שהכנסייה לא תודה בזה.
 • 5 החלק החסר - אולי הפניה תעזור
  החלק החסר: מה נשתנה מאז לחמו קרדינלים על התפקיד (מלחמות בהן היו כל האמצעים כשרים: רצח, גניבה, זיוף מסמכים וכולי) ועד היום - כאשר נראה כי הם בוחרים לחמוק ממנו? (ר' סרטו המשעשע של מורטי Habemus Papam). אשמח להפניות לכתיבה בנושא
  הגב לתגובה
  הכנסייה
  איבדה את כוחה. מוסדות החינוך שלה--הישיבות הקתוליות--ספגו קיצוץ דרמטי. כשאין כוח ואין חממות שבהן אומרים לך שכל מה שאתה עושה הוא בסדר, מאבקי הכוח מתמתנים.
 • 6 תגובות בארה"ב לפרישת האפיפיור
  פרשני סי אן אן ואנשי הכנסייה בארה"ב טוענים כי יש לשבח את האפיפיור שהחליט לפרוש מתפקידו שכן בגילו המתקדם אינו יכול לעמוד בדרישות הגבוהות של התפקיד כולל נסיעות בעולם וכו'. הם טוענים שהוא רמז בעבר שהוא עשוי ללכת בדרך זו. כידוע מספר המאמינים הקתולים בארה"ב נמצא בסימן עליה בגלל המהגרים ההיספניים ועומד על כ24% מכלל האוכלוסיה שמונה היום 315 מליון.
  .http://religions.pewforum.org/affiliation
  הגב לתגובה
  ייתכן
  אעפ"י כן מומחה כמוהו להיסטוריה כנסייתית וודאי מודע לאפקט הטראומטי של החלטה כזאת. עדיין רב הנסתר על הנגלה. מספר הקתולים בארה"ב אכן בסימן עלייה. אני לא בטוח שזה קשור.
 • 7 האפיפיור
  דווקא מאוד חיבבתי את האפיפיור הנוכחי, אפילו יותר מהקודם. חבל. לא חשבתי אף פעם עליו כ"כהן" ועל הקודם כ"נביא", אבל אכן מתאים לו התואר "כהן" ואף "אב".
  הגב לתגובה
  אני מתייחס כמובן למאמרו של אחד העם
  על משה שבו הוא מציע את האבחנה בין שני טיפוסים של מנהיג--משה (נביא) ואהרון (כוהן). הזכרתי את זה כי בשיחה עם הקרדינל קספר הוא הביחן בין יוחנן פאולוס ה2 כנביא טיפוסי לפיוס ה12 ככוהן. הוא לא הכיר כמובן את אחד העם. זה היה מפתיע.
 • 8 מעניין שהוא בחר צמוד לתחילת ה-Lent
  האם יש לכך משמעות כלשהי?
  האם זה נעשה מתוך המחשבה שעד פסחא כבר יהיה אפיפיור חדש?
  הגב לתגובה
  your guess
  is as good as mine
 • 9 שני קשישים מתפטרים מרצונם ממשרותיהם הרמות, לא נראה לכם חשוד?
  ברור כשמש, שבנדיקטוס התפנה מתפקידו בעקבות הצעה מפתה מבנק ישראל. השאלה היא רק, האם סטנלי פישר יסכים, מצידו, למלא את מקומו של האפיפיור
  הגב לתגובה
  פישר קשיש?
  הוא בן 70. ממש צוציק.
  • 9.1 היה כבר פעם...
   אפיפיור יהודי. זה לא נגמר טוב.
   הגב לתגובה
   אפיפיור יהודי?
   אלא אם כן הכוונה לפטרוס, יהודי כבר מזמן לא היה לנו.
   • 9.1.1 לא בדיוק אפיפיור ולא בדיוק יהודי, אבל
    http://en.wikipedia.org/wiki/Antipope_Anacletus_II
    הגב לתגובה
 • 10 היה צ"ל...
  "יהודי". אולי.
  ואם כבר מקור, אז:
  M. Stroll, The Jewish Pope, 1987
  הגב לתגובה
  אכן לא ממש יהודי
  ולא ממש אפיפיור
  • 10.1 נוטש את הכס
   בא לא נשכח את Zeidlus the Pope של Bashevis Singer.
   אגב, כך כותרת הסיפור כאשר הוא תורגם לאנגלית, אך המקור בשפת היידיש פורסם הסיפור לראשונה תחת השם "זיידלוס דער ערשטער" - זיידלוס הראשון - מה שמאפשר עתה Zeidlus II...
   לא מצאתי הסבר לשינוי בשם הסיפור במעבר לאנגלית. אולי זינגר חשב שקוראיו הלא-יהודיים בארה"ב יחשדו שמא אנחנו מתכננים כיבוש הכס ע"י סדרה/שושלת אפיפיורים יהודים, והעדיף לא לתת לסיפור את הכותרת Zeidlus I?
   הגב לתגובה
 • 11 מיד כששמעתי על הפרישה
  חשבתי על סיפור צלסטינוס. אם כי יש כמובן דמיון בין שני המקרים, יש ביניהם גם שוני מעניין. צלסטינוס היה אדם שהגיע מחוץ לממסד ופשוט לא הצליח להסתגל אליו משום בחינה שהיא. בנדיקטוס דווקא מגיע מלב הממסד הקתולי. נראה לי, לפעמים, שדווקא לעולם החיצוני הוא לא הצליח להסתגל, ולפיכך התפקיד של אפיפיור בעידן בעייתי כל כך מבחינת הכנסייה קצת "גדול עליו".
  הגב לתגובה
  אכן
  הנסיבות שונות בתכלית. המשותף הוא רק תחושת ההפתעה. ההתפטרות הייתה טראומה. אני בטוח שהכנסייה תתגבר.
 • 12 והנה לנו תשובות בימים אלו
  לבעיותיו של הבחור, כנראה שהוא בכל זאת בן אדם
  הגב לתגובה
הוסף תגובה