עוד במדור מבחוץ
החלונות השבורים :

בעקבות פסיקת ביה"מ העליון בארה"ב, האם אמריקה בדרך להפוך למדינת משטרה?

היכן הייתי
twitter-icon

מאת הימים של פרנסואה הולנד

| גיל מיכאלי - פריז | 18.08.12 , מבחוץ
17
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> מבחוץ >> מאת הימים של פרנסואה הולנד

קשה לדעת מה מקורו של המנהג לערוך סיכום ראשון למנהיג נבחר דווקא מאה ימים לאחר שהגיע לשלטון. המספר העגול, רצונה של התקשורת לייצר אירועים כדי למכור עיתונים, מאת הימים המסעירים שבין נחיתתו של נפוליאון בדרום צרפת לווטרלו, וככל הנראה גם מאת הימים הראשונים של הנשיא רוזוולט בבית הלבן (שבהם הונחו יסודות ה"ניו דיל") – כל אלה מסבירים את המסורת שפרנסואה הולנד לא חמק ממנה.

 

 

בהתאם לאסטרטגיה המנצחת שלו במערכת הבחירות, עמדו מאת הימים הראשונים של פרנסואה הולנד ב"טירה" (כינויו של ארמון האליזה) בסימן "אנטי סרקוזי".

 

 

ספק אם די במאה ימים לקבוע אם מנהיג חדש "מספק את הסחורה", אבל לא פעם די בהם לקבע דימויים שיעצבו את הקדנציה כולה. כמאמר הפתגם הידוע, אין הזדמנות שניה לעשות רושם ראשון. ניקולא סרקוזי, קודמו של הולנד בתפקיד, יצר בחודשי כהונתו הראשונים שורה של דימויים שהיו לו לרועץ מאוחר יותר ועלו לו, קרוב לוודאי, בבחירתו מחדש. מהלכי החקיקה הראשונים שהוביל בקצב מזורז ובמיוחד קביעת תקרת מיסוי של 50% ליחידים הפכו אותו ל"נשיא של העשירים", דימוי שאותו חיזקו, מסיבת הניצחון שלו במלון הפאר "פוקטס", חופשת הקיץ הראשונה של בארה"ב ובאופן כללי "סגנונו" של סרקוזי שנתפס כלא הולם את המסורת הנשיאותית הצרפתית.

 

 

בהתאם לאסטרטגיה המנצחת שלו במערכת הבחירות, עמדו מאת הימים הראשונים של פרנסואה הולנד ב"טירה" (כינויו של ארמון האליזה) בסימן "אנטי סרקוזי". הפטור ממס שעות נוספות, אחד השרידים האחרונים של "מגן המסים" (סרקוזי עצמו נאלץ לחזור בו מעקרי מדיניותו הפיסקלית בשל המשבר הכלכלי) בוטל וכמוהו גם ההחלטה המאוחרת של הנשיא הקודם להעלות את המע"מ.​ במקביל מיהר הולנד להעביר תקנה הקובעת תקרה להעלאת שכר הדירה באיזורי ביקוש והנתפסת כמחווה לשוכרים ה"חלשים" וכעונש לבעלי הדירות, "החזקים" שפונקו על ידי השלטון הקודם.

 

"הנשיא מנסה ככל יכולתו להיות "נורמלי" ולהתנהג כאחד העם… כאשר מאחורי המדיניות הקשה לבליעה עומד אדם חביב ולבבי, נפוח כנשיא וצנוע כאדם, ההתנגדות תהיה קטנה יותר."

 

אך את המסר החשוב ביותר שאכן "השינוי זה עכשיו !" (כמאמר סיסמת הבחירות שלו), העביר הולנד באמצעות שינוי רדיקלי בסגנון הנשיאות שלו. הנשיא החדש משתמש לעתים קרובות ככל האפשר ברכבת או במכונית השרד שלו במקום במטוס הנשיאותי החדש שאותו הזמין קודמו בעלות גבוהה. הוא הורה לנהגי האליזה לכבד תמרורים, רמזורים ומגבלות מהירות וככלל מנסה ככל יכולתו להיות "נורמלי" ולהתנהג כאחד העם. את ההיפר אקטיביות והשליפות של סרקוזי החליפו התנהלות רגועה, הקמת ועדות ובעיקר דיאטה תקשורתית. ההופעות של פרנסואה הולנד בתקשורת נדירות יחסית. על פי המסורת של הרפובליקה החמישית – שעל החריגה ממנה נענש סרקוזי על ידי הבוחרים – הוא מעדיף לשלוח את ראש הממשלה ואת השרים להזדהם בחזית התקשורתית.

 

 

בדמוקרטיה התקשורתית הסגנון הוא המהות. הולנד מודע לכך שחופש התמרון האמיתי שלו מוגבל וכי אין מתכון פלא לחזרתו של המשק הצרפתי לצמיחה ותעסוקה מלאה. הוא יודע שלא כל היוזמות של קודמו – כמו למשל הרפורמה במערכת הפנסיה – היו גרועות כפי שטענו תומכיו במהלך מערכת הבחירות, ושלא כל הרעיונות של אנשיו – כמו למשל הנהגת מיכסי מגן או פתיחתם מחדש של הסכמי מרקל-סרקוזי –ישימים. אבל דומה שהולנד משוכנע כי לא השיקוי (המדיניות) הוא העיקר אלא מי שדוחף אותו במורד גרונו של החולה (הנשיא). כאשר מאחורי המדיניות הקשה לבליעה עומד אדם חביב ולבבי, נפוח כנשיא וצנוע כאדם, ההתנגדות תהיה קטנה יותר.

 

בשלב זה האסטרטגיה של הולנד עודת לא רע. שנתיים בדיוק לאחר סקנדל הצוענים של סרקוזי נוקטת ממשלת הולנד במדיניות זהה והפעם הפולמוס מינורי ומקומי

 

בשלב זה האסטרטגיה של הולנד עובדת לא רע. קחו לדוגמא את המדיניות הצרפתית כלפי הצוענים (בני "הרומה"). מאז שולבו רומניה, הונגריה ובולגריה באיחוד האירופי, הצוענים מציבים בפני צרפת אתגר הגירה מורכב וחסר תקדים. המחנות המאולתרים, שמקימים בני הרומה, ונטייתם לעיסוק מאורגן בקיבוץ נדבות ובעבריינות "קטנה" מהווים בעיה שקשה לכל ממשלה להתעלם ממנה. כאזרחים אירופיים, ממשלת צרפת איננה רשאית לגרש את הצוענים לארצות המוצא שלהם. מה עושים? כאשר המצב באתר מסוים הופך בלתי נסבל, נוהגת המשטרה הצרפתית לפשוט עליו ולהרוס אותו. לתושבי המחנה מציעים אנשי משרד הפנים כרטיס טיסה חינם ודמי כיס במזומן תמורת חזרה לארץ המוצא או כרטיס רכבת לאתר מרוחק כמה עשרות קילומטרים. הבעיה איננה נפתרת, אך היא משנה כתובת ונעלמת לכמה חודשים.

 

 

ניקולא סרקוזי ניסה לנצל את הטיפול במחנות הרומה, כדי להצטייר כאיש חזק הנוקט יד קשה כלפי הפשע וההגירה הבלתי חוקית. התוצאה הייתה גל גינויים בינלאומי שבמהלכו הישוו כלי תקשורת מסויימים את הטיפול של סרקוזי בסוגיית הרומה לטיפול של משטר וישי בשאלה היהודית. שנתיים בדיוק לאחר סקנדל הרומה של סרקוזי, בניגוד גמור להבטחות הבחירות, נוקטת ממשלת הולנד במדיניות זהה. הפעם הפולמוס מינורי ואינו חורג מגבולות צרפת. הנשיא עצמו שומר על שתיקה ומניח לשר הפנים שלו להתמודד עם התקשורת, הכנסיה והעמותות השונות שאינן מסתירות את אכזבתן המרה מן השלטון החדש. בקיצור, עבור אותה מדיניות בדיוק שילם סרקוזי מחיר פוליטי גבוה הרבה יותר מאשר פרנסואה הולנד. הסגנון עשה את שלו.

 

האם תספיק החביבות ההולנדית גם ל1700 הימים הבאים של הקדנציה?

 

האם זה יחזיק גם ב1700 הימים הבאים של הקדנציה? לא בטוח. יש סימנים שהתקשורת לפחות מגלה סימנים של אי נחת מן הדימוי שאנשיו של הולנד מבקשים להמשיך לטפטף לגרונה. התשובה הסופית תלויה, סביר להניח, בגודל האתגרים שיצטרך הנשיא החדש לטפל בהם. החביבות ההולנדית עשויה להספיק לאתגרים הקטנים של היומיום. לטיפול באתגרים גדולים יותר יידרש כנראה יותר מסגנון.

 

תגובות
3
הוסף תגובה
3 תגובות
 • 1 מה לגבי רפורמת המסים המדוברת?
  האם אולנד (בצרפתית לא מבטאים את ה-h, אתה בוודאי מודע לכך) מקיים את הבטחתו לרפורמת מסים סוציאליסטית וכבר עושה צעדים ממשיים בכיוון - מעבר לאלו המינוריים שאותם הצגת? הכוונה, בין השאר, להנהגת מס הכנסה של 75% על המרוויחים מעל מיליון יורו בשנה.
  הגב לתגובה
  למתעניין

  לגבי התעתיק העברי של שמות צרפתיים, במקרה שיש נוהג מקובל – כמו במקרה של ויקטור הוגו או, יבדל לחיים ארוכים, פרנסואה הולנד – אני עושה כמו כולם בלי להתחכם.
  באשר למדרגת המס של 75% הולנד הבטיח לשלב אותה ברפורמת המס הכוללת שממשלתו מכינה ומתכוונת להעביר בחקיקה בשנה הבאה ומשום שאכן מדובר בחוק מורכב ובעל השלכות רבות מדובר בפרק זמן סביר בהחלט ולכן לא נותר אלא לחכות ולראות. כפי שכתבתי במאמר מבחן מאה הימים הוא חסר היגיון ועוד יותר מכך במקרה הספציפי של צרפת כאשר הבחירות לפרלמנט מתקיימות כששה שבועות לאחר בחירתו של נשיא חדש כך שהדייר החדש באליזה נאלץ להמתין לפחות פרק זמן זה לפני שיעביר חקיקה כלשהו (למעט כמובן צוים ותקנות). למעשה הולנד נמצא בשלטון מאמצע יוני בערך ובתחילת אוגוסט יצאה הממשלה ויחד עמה חלק גדול מן המינהל הציבורי לחופש. מיבחנו הגדול הראשון של הולנד יהיה הקרב על תקציב 2013 שיתחיל בסוף ספטמבר ולאחר מכן העבר רפורמת המס המוזכרת לעיל. במקביל מכין הולנד קרב הסחה בדמות החוק שיתיר להשיא בנישואין אזרחיים בני אותו מין, נושא משלהב רוחות שבו, בניגוד לדקויות הטכניות של מערכת המיסוי, כולם מבינים.
  • 1.1 תודה!
   הן על הסיקור המעניין של המצב בצרפת והן על התגובה המפורטת.
   הגב לתגובה
הוסף תגובה