עוד במדור מבפנים
דברי אלוהים חיים :

מרגע שבנט הכריז על החרדים כנטל, נזכרו החרדים שהנטל האמיתי הוא דווקא המתנחלים. העניין הוא ששניהם צודקים

היכן הייתי
twitter-icon

סרטן בגוף הסאטירה

| אתגר קרת | 30.05.12 , מבפנים
33
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> מבפנים >> סרטן בגוף הסאטירה

לפני כמה חודשים מצאתי עצמי נקלע, שלא באשמתי, לשיחת סלון רוויית רחמים עצמיים על היעלמותה של הסאטירה הנשכנית ממסך הטלוויזיה הישראלי. בניגוד לאחד מחברי שהאשים במצב את הטלוויזיה המסחרית ואת קברניטיה (דימוי ימי שתמיד זורק אותי לטיטאניק),  אני טענתי שהבעיה טמונה במקום אחר: סאטירה בנויה על הקצנה של המציאות; כשהמציאות קיצונית וגרוטסקית כל כך, כמעט בלתי אפשרי להגחיך אותה.

 

 

 

תסתכלו רגע על חברת הכנסת מירי רגב, דוברת צה"ל לשעבר, אשר הסבירה לפני שבוע בעדינות ובסובלנות אופיינית שהפליטים הסודנים הם "סרטן בגוף שלנו". האמירה הזו היא פשוט לחם לכל כותב סאטירה מתחיל. הוא יכול היה לקחת, למשל, שחקנית קומית מוכשרת שתשחק את ח"כ רגב, אשר תתנצל בשידור על אמירתה ותאמר שלא הייתה לה שום כוונה לפגוע ב…חולי הסרטן. ושאין בכלל שום דמיון בין הגידול האסתטי, גם אם קטלני הזה, המתפשט בגופם לבין הכושים המסריחים האלה בדרום תל אביב. שהרי התא הסרטני הוא ישות חרוצה ושקדנית, שכל חטאה הוא שהיא מתפצלת מהר מדי, בזמן שהכושים העצלים יכולים לשבת שעות בגנים ציבוריים בלי להזיז את התחת. זה יכול היה להיות קטע חזק, מצחיק אבל גם מטלטל, שהיה חושף משהו מהסבטקסט הפשיסטי החשוך של רגב. אבל עוד לפני שב"ארץ נהדרת" הספיקו לסגור אולפן ולהעביר לעלמה זק את הטקסט, רגב כבר אמרה את הדברים בעצמה.

 

 

 

בואו נאמר שהכותב הסאטירי שלנו היה מחליט לא לוותר בקלות, וללכת על משהו קיצוני יותר–איזו פרה קדושה. הוא יכול, למשל, לכתוב קטע שבו רגב תתנצל על הדימוי בפני ניצולי השואה, שהרי הדימוי של סרטן בגוף מדינה הוא דימוי מקובל לתיאור יהודים ברטוריקה הנאצית. הקומיקאית שתשחק את רגב, תתנצל בפני ניצולי השואה על שהשוותה את הסודנים לסרטן, שזה בדיוק מה שהנאצים עשו ליהודי אירופה וכך, דרך הסרטן והדימוי הנאצי השוותה, בעצם, את קורבנות השואה וניצוליה לחבורה של כושים מסוממים וחולי שחפת. הקומיקאית תוכל להתוודות שהיא מרגישה נורא עם זה, כי פעם לקחו אותה לביקור באושוויץ והיה שם כל-כך מזוויע וחם שהיא התחילה לבכות. או שאולי בעצם לקחו אותה לרשימת שינדלר ונגמר הפופקורן והיא התחילה לבכות. היא לא זוכרת מה בדיוק קרה שם, רק שהיה לה נורא עצוב ושהיא התחילה לבכות. זה, למשל, היה יכול להיות קטע סאטירי נוקב. לא משהו לפריים טיים של ערוץ שתיים, אבל משהו שבטח אפשר להריץ באיזה לייט נייט בכבלים. אבל רק רגע: מסמנים לנו כאן שלפני כמה רגעים רגב אמרה משהו מאוד דומה בעצמה.

 

 

 

אבל בואו נאמר שכותב הסאטירה שלנו, נחוש כמו משטרת ישראל במאבקה באלימות בחברה הישראלית, מחליט לא לוותר וללכת על קטע הורס. רגב תאמר במונולוג הסאטירי– תחזיקו חזק– שהיא לא אמרה שום דבר לא בסדר ושבעצם רודפים אותה בגלל… שהיא ימנית. זה יכול להיות קטע קורע בהתחשב בזה שהשמאל די התנדף מהאוויר ושהימין בשלטון עם רוב של שמונים וכמה מנדטים, נשיא בית משפט עליון שהוא רק עכשיו מינה, וסידרת חוקים שיעקפו את אותו נשיא בית משפט לא-שמאלני, במקרה שיחליט פתאום לבלבל את המוח על גזילת קרקעות פרטיות ושמירת חוקי מדינה ושטויות כאלה. כדי לעשות את הקטע הסאטירי הזה עוד יותר מגוחך אפשר, אולי,  להביא את יובל סמו שישחק איזה חבר כנסת נוסף מהליכוד, בוא נאמר דנון, ושההוא יקפוץ מאחורי רגב ויגיד דברים קיצוניים ומופרכים, נאמר, שלמרות זה שמפלגתה עומדת בראש הממשלה כבר שנים ושהיא לא עשתה דבר בנוגע לבעיית הפליטים זה הכל בכלל בגלל השמאל, ושבגלל יפי הנפש השמאלנים האלו אנסו ילדה בת חמש עשרה. זה יכול הרי להיות חזק, במיוחד מכיוון שהשמאל לא היה כאן בשלטון לפחות עשור. אבל עוד לפני שהספקנו לעשות SAVE, גם הטקסט הזה קרה במציאות.

 

 

 

בשלב הזה כבר היה כל כותב סאטירי שמכבד את עצמו בוחר לפרוש מהתחום, תוך שהוא מבטיח לחזור כאשר המציאות כאן תהיה פחות קיצונית ותשאיר קצת יותר שוליים לכתיבה גרוטסקית. אבל אולי, על הדרך, בזמן שהוא כבר מתחיל לארוז את המחשב או את מכונת הכתיבה, היה עוצר להבהיר לחברת הכנסת רגב שהסיבה ש"רודפים" אותה היא לא בגלל שהיא מהימין, שהרי הרוב המכריע של המדינה הזאת הוא ימני. הסיבה ש"רודפים" אותה היא פשוט בגלל שהיא בהמה גסה. מיד אחר כך ימהר הכותב לצאת בהודעת הבהרה המסבירה שדבריו הוצאו מהקשרם: הוא מבקש להתנצל מכל הלב  בפני כל הבהמות הגסות שנפגעו מדבריו.

 

תגובות
12
הוסף תגובה
12 תגובות
 • 1 טוב, לפני סגירת הגליון לא הספקת להתיחס לעוד אופציה
  שחברת הכנסת תתנצל ותגיד שבשום אופן לא התכוונה להשוות אותם לבני אדם... כנראה שרגב לא משתווה לסאטיריקנים שלנו, אלא מתעלה עליהם בהרבה.

  http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DBeBcFcnFor4%26feature%3Dshare&h=MAQF-Q4zkAQEFOxM1FOZrQ_J06T9DVRIxBDE3rYbZi8LJjQ&enc=AZPRGsGPMJQjvzG9QJG88vXQFeO3hDHE784BWGX2LtanyoJ7Ccfs6NxxrztnGscWq4nBH9MIajg2VO1eBuba4Edp
  הגב לתגובה
  • 1.1 הוצאת לי את המילים מהמקלדת
   בסרטון של פחות משתי דקות, מירי לא רק מתעלה על הסאטיריקנים אלא מוסיפה משל עצמה. ועוד עם המחשב עם הפייסבוק ברקע, כמה ממלכתי.
   הגב לתגובה
 • 2 תרועה ברונקסאית טיפוסית למאמר....
  בקיצור - תריץ חיפוש גוגל אחרי הביטוי "סרטן בגוף האומה", ותבין למה!
  הגב לתגובה
 • 3 עוד מאפיין
  דבר נוסף שמראה שהמציאות היא סאטירה היא שכמו מול סאטירה טובה, גם מול דבריה של רגב לא ברור אם מותר לפרוץ בפרץ צחוק בלתי נשלט, או שאנחנו אמורים להתחיל להיות מודאגים מאוד.
  הגב לתגובה
  • 3.1 אני, אישית, מודאג מאוד
   אני, אישית, מודאג מאוד.
   הגב לתגובה
 • 4 נכון, וזה גם קרה בעבר
  סוף ימי החרצופים היה בעיקר בגלל שכבר נמאס לצחוק מהמציאות, פשוט כולם רצו שהמציאות תהיה טובה (תחילת ימי אריק שרון בשלטון)
  הגב לתגובה
 • 5 כש-ביבי יעלה לשלטון במדינה הכל יהיה בסדר, הלאה השמאל ומחדלי העבודה
  הסטירה הגדולה והמוחמצת היא שלטון הימין שלא הפנים וחושב שהוא עדיין באופוזיציה. ראש ממשלה אטום המזדעזע מהמציאות שהוא אחראי להיווצרותה. המצב בו הליכוד סבור שהוא עדיין באופוזיציה ואין לו כל אחריות למתרחש במדינה ובעיקר הזוג המלכותי ביבי ושרה שממרומי מדינת פרטאציה סבורים שהם מבינים ואנחנו סתם נודניקים. זה לא זה שלא נותנים לצהל לנצח, זה ביבי שמנצח על הגלישה הפסיבית לחידלון ועל הנהנתנות מהשלטון בלי שום אחריות ודאגה ליום המחר. ולכן הסטירה איננה כי משהו אצלנו יותר מהתקלקל כשהראיה וההבנה התקלקלו לגמרי.
  הגב לתגובה
 • 6 אתגר אתה הולך על הגזמה במציאות שהאתגר שלה הוא מינימלים
  אני אומרת: סטירה בתקופתנו זה "מירי רגב, לשעבר דובר צה"ל"
  הגב לתגובה
 • 7 מירי רגב היא נושא לטרגדיה
  אני חושבת שהבעיה של מירי רגב, ובעצם של כל המדינה היא - שמירי רגב היתה כל כך הרבה זמן בצבא ואף פעם לא עשו לה "שמיכה" כמו שצריך בסגנון גולנצ'יקי גדוד 51 רובאית. זה בפירוש היה מאפס את הסתומה הזאת. איך היא הגיעה לכנסת? בטרמפים? אסור לחיילות לנסוע בטרמפים!!! הינה רעיון לתסריט
  הגב לתגובה
 • 8 כשאושר חוק החרם בשנה שעברה,
  הייתי מאוד מודאגת. חודשיים בערך אח"כ יצאו מאות אלפים לרחובות.
  כשהכנסת היא פארסה על המציאות שלנו, 89 חברי כנסת כצאן לטבח, אני קצת אופטימית לגבי חוסר היכולת של העם להתעלם מזה.
  הגב לתגובה
 • 9 ויש גם סאטירה אחרת - וגם זה מדאיג
  אי שם על גלי האינרטנט קיימת תכנית שבועית בת עשר דקות של אתר לאטמה. אחרי שנים של "למה אין סאטירה מימין", הם החליטו לעשות סאטריה מימין. זו כיום התכנית הנצפית ביותר באינרטנט בעברית, והקליפ המפורסם שלהם על המרמרה כבר סגר לפחות 2.5 מיליון צפיות ביוטיוב.

  מעניין אותי הבדל חשוב בין לאטמה, נציגת הסאטריה הימנית, לסאטירה השמאלית: בעוד שהסאטירה השמאלית בארץ מונעת מפחד, מדאגה, ומחשש מפני בעלי השררה והכוח, הסאטירה של לאטמה מונעת מבוז ולגלוג כלפי בעלי הפוזה האינטלקטואלית או הצדקנית. לא פעם יש משהו בדבריהם.

  אתגר בהחלט מבטא תחושת מצוקה שאני שותף לה, אבל מה שמדאיג אותי הוא לא רק הסיבות לקמילת הסאטירה השמאלית שאתגר מעלה, אלא גם הסיבות לפריחת הסאטריה הימנית.
  אני מזדהה לגמרי עם כל מה שנאמר כאן על מירי רגב. ובאותו זמן, הצונאמי של השוואות לנאצים (ליל הבדולח, לא פחות!) מספק לימין יופי של חומרים לסאטירה.

  זו גם זו תופעות מטרידות.
  הגב לתגובה
 • 10 קורע
  אכן, הטמטום של רגב ודנון עולה על כל דמיון.
  הגב לתגובה
הוסף תגובה