עוד במדור קומ.אקטואליה
מבט נשי :

אילו תובנות אפשר להפיק מהאפליקציה המשובחת של הגארדיאן, על מצב השוויון של נשים ברחבי העולם?

היכן הייתי
twitter-icon

סיבוב ראשון 1:0

| המערכת | 23.01.13 , קומ.אקטואליה
6
אתה כאן // ראשי >> קומ.אקטואליה >> סיבוב ראשון 1:0

הבחירות האלה היו יריית הפתיחה של פוליטיקה חדשה. בינתיים אנחנו תקועים עם שרידיה של הפוליטיקה הישנה

 

 

הבחירות הללו הן מהלך ביניים. הכוחות הישנים, הציניים, שאותם ייצגו ברק וביבי ספגו מן הציבור סטירת לחי. הכוחות החדשים, שאותם מייצגים בעיקר הכוחות שקמו על חורבותיה של קדימה (יש עתיד, התנועה וקדימה) עדיין לא מוכנים. אם קדימה של שרון ואולמרט הורכבה ברובה מעסקנים מקצועיים, יש עתיד מורכבת כולה מטירונים פוליטיים. יש לכך יתרונות מסויימים—הפוליטיקה הישנה היא לא משהו ששווה להתגעגע אליו—אבל יש לזה גם חסרונות. פוליטיקה היא מקצוע והמפלגה השניה בגודלה בישראל כיום עשויה כולה מחובבנים. איך שלא מסתכלים על זה, נתניהו יהיה האיש שירכיב את הממשלה הבאה—יש לו פשוט הרבה יותר אופציות מאשר ללפיד. נתניהו כנראה ינהל אותה ביד לא בטוחה כדרכו עד לנפילתה. הסיפור האמיתי יתחיל אחרי נפילתה של ממשלת נתניהו השלישית, ועלייתו לשלטון של השיח החדש. השיח החדש הזה, של פוליטיקה לא צינית, שאינה לא ימין קלאסי ולא שמאל קלאסי, מחייב היערכות חדשה.

 

 

מעטים צפו את ההצלחה הגדולה של כוחות האנטי-ביבי. בסיבוב הבא השפה תהייה אחרת והשחקנים אחרים. כל המפלגות תתארגנה לכללי המשחק החדשים, שנקבעו ביום שלישי על ידי הבוחרים. אבל בסיפור הזה אי אפשר לדלג מיד לפרק הבא ואולי מוטב שהשחקנים יקבלו הזדמנות ללמוד את המשחק מבפנים בטרם ינסו לנהל בעצמם מדינה. ביבי כאמור יהיה ראש הממשלה, אבל הוא חייב לחלוק את השלטון עם הכוחות החדשים. הצעד הראשון במהלך הביניים—עד לבחירות הבאות—חייב להיות איחוד בין כל שברי קדימה ההיסטורית, בין "יש עתיד", "התנועה" ו"קדימה" של מופז. יש באיחוד הזה קשיים אישיים, אבל הוא הדבר המתבקש. המפלגה החדשה תהיה בת 27 ח"כים, לא קטנה בהרבה מן הליכוד ביתנו. היא צריכה להיות השותף השני בקואליציה. השותף השלישי צריך להיות הבית היהודי של בנט. זה אומר שבממשלה הקרובה לא יהיה תהליך מדיני וזה אומר שברגע שבו המציאות תכפה אותו הממשלה תתפרק. אבל עד שתתפרק יכולה הקומבינציה הזאת לעשות דברים חשובים ביותר. היא יכולה להציע פתרון הגיוני לטירוף של חברת הלומדים, להפריד את הדת מן המדינה ולחוקק סדרה של חוקים חברתיים הכרחיים שיקבעו כללי משחק כלכליים חדשים בישראל. בכל אחד מן הכוחות הללו יש תמיכה גדולה במהלכים הללו. זה לא מעט. אחר כך צריך לקרוא לעם להפנים את הבחירה שעשה ולבחור לעצמו הנהגה מסוג חדש.

 

 

 

תגובות
1
הוסף תגובה
1 תגובות
  • 2 חסר מנהיג
    מסכים עם הכל בתוספת אחת - מישהו צריך להנהיג את העסק הזה, מישהו שאפשר לסמוך עליו, ושיש לו רקורד מוכר של הצלחה ואמינות מתחום ביצועי. אולי אחד מהחברה שיהיו שרים יבנו לעצמם את זה, ואולי לא, בינתיים אין בתוך המערכת אף אחד, אבל יש כאלה מחוץ לפוליטיקה. גם זה צריך לקרות בתקופת הביניים.
    הגב לתגובה
הוסף תגובה